5 مزیت استفاده از قرص جوشان

منتشر شده: 3 خرداد 1403 دسته بندی: مراقبت و سلامتی
5 مزیت استفاده از قرص جوشان
استفاده از قرص جوشان به دلیل سهولت در مصرف و جذب سریع و روش بسیار جذاب در آماده کردن برای مصرف، به ویژه در بخش‌های مکمل و ویتامین و داروسازی، روز به روز محبوب‌تر می‌شوند.اکنون در کشور ما نیز استفاده و خرید روند بسیار رو به رشد دارد و بسیاری از افراد رقبت به تهیه و استفاده از قرص جوشان دارند.البته در زمان خزید و تهیه درصد بسیار زیادی تمایل به استفاده از انواع قرص جوشان خارجی و با کیفیت دارند و اکنون قرص جوشان میولیس یکی از پرفروش ترین ها در ایران است.در این نوشته ابتدا می خواهیم چگونگی حل شدن در آب و مریت های آن را مورد بررسی قرار دهیم.
بر اساس اداره کالاهای درمانی (TGA) که نهاد نظارتی بر کالاهای درمانی در استرالیا هستند، ‘قرص جوشان’ در ارتباط با قرص، به معنای ‘قرص بدون پوشش که به طور کلی حاوی مواد اسیدی و کربنات‌ها یا هیدروژن کربنات‌هایی است که به سرعت در حضور آب واکنش نشان داده و دی‌اکسید کربن آزاد می‌کنند، و قصد دارد قبل از مصرف در آب حل یا پراکنده شود.’

قرص جوشان چگونه کار می‌کند؟

بیایید به دوران دبیرستان برگردیم وقتی معلم شیمی ما را با انواع مختلف اسیدها و بازها آشنا کرد. اگر آن زمان توجه نکرده‌اید، اینجا خلاصه‌ای است. جوشاندن (‘جوش’) نتیجه یک واکنش اسید-باز ساده است. وقتی یک ماده اسیدی (با pH کمتر از 7) و یک ماده بازی (با pH بیشتر از 7) کنار هم قرار می‌گیرند، واکنش نشان داده و خواص اسید و باز را خنثی می‌کنند، و نمکی تولید می‌کنند (که pH خنثی حدود 7 دارد).
متداول‌ترین اسید مورد استفاده در فرمولاسیون‌های قرص جوشان، اسید سیتریک است به دلیل طعم انواع مختلف مرکباتی، حلالیت خوب در آب و همچنین اثربخشی از نظر هزینه. اسیدهای دیگری مانند تارتاریک، مالیک، فوماریک و آدیپیک نیز می‌توانند استفاده شوند اما ممکن است گران یا نسبت به اسید سیتریک کم‌حلالیت در آب داشته باشند. معمولاً بیکربنات سدیم (معروف به جوش شیرین) است به دلیل هزینه پایین، حلالیت بالا و پتانسیل واکنش شدید بسیار در ترکیب انواع مدل قرص جوشان استفاده می شود.پس، وقتی اسید سیتریک و بیکربنات سدیم در آب با هم قرار می‌گیرند، گاز دی‌اکسید کربن آزاد می‌شود که می توانیم آن را در ظرف آب مشاهده نماییم (که باعث جوشاندن/حباب‌ها می‌شود). برای شروع حل شدن یک عدد قرص جوشان وجود مقدار مشخص و معین از آب مهم است. اگر آب نباشد، اسیدها یا بازها نمی‌توانند جدا شوند و واکنش شروع نمی‌شود. وقتی آب حضور دارد، واکنش شروع می‌شود، و آب بیشتری تولید می‌شود.

مزایای استفاده از جوشان‌ها

1. ساده برای استفاده
قرص جوشان گزینه‌ای ساده برای کسانی هستند که دوست ندارند قرص بخورند یا در بلع قرص مشکل دارند (دیسفاژی). تخمین زده می‌شود که دیسفاژی در جامعه بین 7 تا 22 درصد شیوع دارد و شیوع آن در افراد مسن در مراکز مراقبت‌های بلندمدت تا 40 تا 50 درصد است.به همین خاطر بسیاری از افراد ترجیح می دهند از انواع این محصول در طعم و رنگ مختلف استفاده کنند.
2. طعم مختلف و دلپذیر
قرص‌های جوشان حاوی مواد افزودنی مانند طعم‌دهنده‌های مختلف و شیرین‌کننده‌های متنوع هستند که به بهبود طعم جهت بسیاری از افراد کمک کننده می باشد. افزودن طعم‌دهنده‌ها و شیرین‌کننده‌ها می‌تواند به بهبود پایبندی کمک کرده و مصرف داروها را تجربه‌ای آسان‌تر و دلپذیرتر کند و استفاده دائم و همیشگی را برای افراد به ارمغان بیاورد.
3. ملایم برای معده
مطالعات نشان داده‌اند که وقتی قرص جوشان در آب حل می‌شوند، pH محلول نهایی باعث می‌شود دارو سریع‌تر از معده به روده کوچک منتقل شود و در نتیجه توانایی کاهش تحریک گوارشی را دارد و جذب بسیار بالا در مدت زمان بسیار کم می باشد. در یک مقایسه ساده ، قرص میوولیس به تدریج در معده پس از بلعیدن حل می‌شوند و گاهی اوقات فقط به طور جزئی حل می‌شوند که می‌تواند گاهی اوقات باعث ناراحتی گوارشی شود ولی انواع مدل مکمل قرص جوشان میولیس را می توان بسیار ساده و آسان مانند انواع نوشیدنی مختلف نوش جان نمود. یک مطالعه در سال 2018،  500 میلی‌گرم استامینوفن در فرم‌های قرص، کپسول و جوشان را بررسی کرد. نتایج نشان داد که اثر جذب سریع‌تری در فرم جوشان در مقایسه با قرص‌ها و کپسول‌ها مشاهده شد.
4. افزایش مقدار مصرف آب در افراد
در بسیاری از بررسی ها و پژوهش ها توصیه می‌شود که زنان و مردان 19 ساله و بالاتر روزانه 8-10 لیوان (2.1- 2.6 لیتر) آب مصرف کنند. از آنجایی که آب برای قرص‌های جوشان ضروری است، این کمک می‌کند مصرف آب افزایش یابد، و در نتیجه به برآورده کردن مصرف آب روزانه فرد کمک می‌کند.
5. دسترسی زیستی بهتر
دسترسی زیستی به میزان و سرعتی اشاره دارد که یک دارو از محل تجویز خود جذب شده و به گردش خون سیستمیک (جریان خون) می‌رسد، تا اثر درمانی خود را در محل هدف در بدن ایجاد کند.چندین مطالعه منتشر شده است که نشان می‌دهد فرم‌های دوز جوشان نسبت به فرم‌های دوز معمولی مانند قرص‌ها و کپسول‌ها دسترسی زیستی بهتری دارند. این به دلیل این واقعیت است که گاز دی‌اکسید کربن تولید شده از واکنش اسید-باز، قابلیت نفوذ آن‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین، از آنجایی که جوشان‌ها به عنوان محلول وارد سیستم گوارشی می‌شوند، نتایج نشان داده‌اند که نرخ جذب بالاتری در بدن دارند.
دسترسی زیستی یک قرص جوشان ایبوپروفن 200 میلی‌گرمی با یک قرص پوشش‌دار شکری مقایسه شد. نتایج نشان داد که فرم دوز جوشان اجازه دسترسی زیستی سریع‌تری نسبت به قرص را می‌دهد، در حالی که همچنین به بهبود پایبندی با موضوعاتی که به دلیل مشکل در بلع، فرم دوز جوشان را ترجیح می‌دهند، کمک می‌کند.

در مورد این کالا نظر بدهید یا سوالاتتان را بپرسید