انواع پوست را بهتر بشناسیم

منتشر شده: 9 شهریور 1402 دسته بندی: مراقبت از پوست
انواع پوست را بهتر بشناسیم

انواع پوست

معیارهای مختلفی برای طبقه بندی انواع مختلف پوست استفاده می شود. به عنوان مثال، طبقه بندی فیتزپاتریک که برای اولین بار در سال 1975 توصیف شد، بر اساس رنگ پوست و واکنش آن به قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. از جمله برای تعیین نوع مناسب فاکتور محافظتی در برابر آفتاب یا پیش بینی خطر سرطان پوست استفاده می شود. با این حال، از نظر زیبایی، پوست بر اساس چندین عامل مرتبط با تعادل آن طبقه بندی می شود: ترشح چربی، آبرسانی و سطح حساسیت. بنابراین، هر نوع پوست ویژگی های خاص خود را دارد و نیاز به مراقبت های متفاوتی دارد. نوع پوست توسط ژنتیک تعیین می شود، اگرچه تحت تأثیر عوامل دیگری نیز قرار می گیرد و می تواند با گذشت زمان تغییر کند.
انواع پوست را بهتر بشناسیم
بر اساس این ویژگی ها، پنج نوع پوست سالم وجود دارد: معمولی، خشک، چرب، مختلط (هم پوست چرب و هم پوست خشک) و حساس. در زیر ویژگی های اصلی هر نوع پوست را شرح می دهیم.

پوست نرمال

این پوست نه خیلی خشک است و نه خیلی چرب. بافتی منظم و بدون نقص و ظاهری تمیز و نرم دارد و نیاز به مراقبت خاصی ندارد.

پوست حساس

پوست حساس بیشتر مستعد واکنش به محرک هایی است که پوست معمولی هیچ واکنشی به آنها ندارد. این یک پوست شکننده است که معمولاً با احساس ناراحتی مانند گرما، سفتی، قرمزی یا خارش همراه است. این نوع پوست عملکرد سدی (یا محافظتی) خود را از دست می دهد و ورود میکروارگانیسم ها و مواد محرک را آسان می کند و احتمال ابتلا به عفونت و واکنش های آلرژیک را افزایش می دهد. این یک پوست ظریف است که برای مبارزه با خشکی، زبری و ظاهر معمول خود نیاز به مراقبت بیشتری دارد. گاهی به جای حساس به پوست تحریک شده نیز گفته می شود، اما این اصطلاحات مترادف هستند و هیچ تفاوت پوستی بین آنها وجود ندارد.

پوست خشک

در بسیاری از موارد خشکی پوست در اثر عوامل خارجی مانند آب و هوا، رطوبت کم هوا و غوطه ور شدن در آب داغ ایجاد می شود و معمولاً موقتی است. با این حال، برای برخی افراد ممکن است بیشتر رخ دهد و حتی یک بیماری مادام العمر باشد. از آنجایی که پوست خشک می تواند ترک بخورد و آن را بیشتر در معرض باکتری قرار دهد، اگرچه به طور کلی این موضوع جدی نیست، ممکن است باعث سایر اختلالات پوستی مانند اگزما شود یا اگر به درستی مدیریت نشود، مستعد ابتلا به عفونت است.
علائم و نشانه های پوست خشک ممکن است بسته به عوامل مختلفی مانند سن، وضعیت سلامت یا علت آنها متفاوت باشد. به طور کلی با احساس سفتی و زبری مشخص می شود. همچنین ممکن است رنگ خاکستری خاکستری به خود بگیرد و پوسته پوسته شدن پوست، خارش، قرمزی و ترک های کوچک ایجاد شود. ترک‌خوردگی پوست معمولاً در پوست‌های بسیار خشک مشاهده می‌شود و ترک‌های کوچکی را ایجاد می‌کند که در موارد جدی‌تر ممکن است عمیق‌تر و حتی خونریزی کند.
پوست آتوپیک یک بیماری پوستی است که با خشکی پوست مشخص می شود که منجر به پوسته پوسته شدن و تحریک و علائم ناراحت کننده مانند خارش می شود. علت اصلی، استعداد ژنتیکی است، اگرچه عوامل دیگری نیز ممکن است باعث بروز آن یا تشدید بیماری شوند، که ممکن است محیطی، آلرژیک، مرتبط با غذا و حتی برخی لباس‌ها باشد.

پوست چرب

پوست چرب ظاهری متخلخل، مرطوب و روشن دارد. این به دلیل تولید بیش از حد چربی توسط غدد چربی ایجاد می شود و معمولاً به دلایل ژنتیکی و/یا هورمونی تعیین می شود. در نوجوانان و جوانان زیر 30 سال شایع است و معمولاً با بروز آکنه مرتبط است.

پوست ترکیبی

بر اساس محل قرارگیری آن، ویژگی های پوست خشک و چرب را نشان می دهد زیرا توزیع غدد چربی و عرق همگن نیست. ناحیه ای که چربی بیشتری دارد معمولاً ناحیه T (پیشانی، بینی و چانه) است، در حالی که پوست گونه ها طبیعی یا خشک است.

پوست فلس دار

تحریک مکرر پوست در اثر عوامل محیطی مانند آفتاب، باد، خشکی یا رطوبت بیش از حد ممکن است باعث پوسته پوسته شدن پوست شود، یعنی جدا شدن پوسته های بزرگ از اپیدرم، که گاهی شبیه گرد و غبار ریز به نظر می رسد. با این حال، پوسته پوسته شدن ممکن است نتیجه برخی شرایط، مانند یک واکنش آلرژیک، عفونت قارچی یا استافیلوکوک، اختلال سیستم ایمنی یا سرطان، و درمان های سرطانی باشد. در این موارد، پوسته پوسته شدن پوست معمولاً با خارش همراه است.

لکه های قرمز

تعداد زیادی علل و بیماری های پوستی برای ظهور لکه های قرمز یا بثورات وجود دارد، از جمله عفونت ها، گرما، آلرژن ها، اختلالات سیستم ایمنی و داروها.

خال های پوستی

خال ها نقاط یا لکه های تیره ای روی پوست هستند که معمولا در دوران کودکی و نوجوانی ظاهر می شوند. آنها توسط گروه هایی از سلول های رنگدانه ایجاد می شوند. به طور کلی آنها بی ضرر هستند، اما بهتر است در صورت تغییر اندازه، شکل یا رنگ، یا در صورت بروز خارش یا خونریزی، آنها را با یک متخصص پوست بررسی کنید، زیرا ممکن است برخی از آنها سرطانی شوند.
به طور کلی توجه به ظاهر پوست بسیار مهم است زیرا صرف نظر از نوع پوست شما، ویژگی های خاصی وجود دارد که می تواند نشانه ای از مشکل پوستی باشد.

در مورد این کالا نظر بدهید یا سوالاتتان را بپرسید